Advertisement

Alman devlet tahvilleri, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde yatırımcı güveninin son iki yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösteren verinşn ardından güvenli liman niteliğindeki varlıklara gelen talebin azalması sonucu değer kaybetti.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi yaklaşık bir haftanın en hızlı artışını gerçekleştirdi. İspanyol tahvilleri, Hazine'nin bugünkü ihalede maksimum miktarın üzerinde satış yapmasının ardından Avrupa'nın en borçlu ülkelerinin tahvillerine gelen alımlara öncülük etti. Alman tahviller ayrıca, Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatlarının Mart ayında, ilk açıklanan rakamdan daha yüksek çıkmasının Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ilave teşviklere gitme beklentilerini azaltmasının da etkisiyle değer kaybetti.

Münih'te Bayerische Landesbank kıdemli sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Marius Daheim, "ZEW, artış göstermesi ile birlikte, bir miktar yukarı yönlü sürpriz oluşturdu ve Alman tahvillerine baskı getirdi" dedi ve "Enflasyon rakamları beklenenden biraz daha yüksekti. Bu nedenle, piyasa gözlemcileri AMB'den ilave genişleme tedbirleri gelmesi konusunda daha temkinli" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi dört baz puan ya da 0.04 yüzde puanı artarak, Londra saati ile 11:35'te yüzde 1.76'ya yükseldi. Böylece faiz 11 Nisan'dan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Temmuz 2022 vadeli yüzde 1.75 faizli tahvilin fiyatı 0.395 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 3.95 euro gerileyerek 99.91 seviyesine indi.

İki yıl vadeli Alman tahvilinin faizi bir baz puan artarak yüzde 0.15 seviyesine çıktı. Bu kağıdın faizi 10 Nisan'da tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0.091'e inmişti.