Advertisement

İspanya ve İtalya tahvilleri, İtalya'nın borç servisi maliyetlerinin bu yıl artacağını kaydetmesi ve borç krizinin henüz bitmediğine yönelik endişeler sonucu, Fransa ve İspanya hazine ihalelerinde borçlanma maliyetlerinin artmasının etkisi ile değer kaybetti.

Yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesi ile Alman tahvilleri yükseldi ve tahvil vadeli kontratları rekor seviyeye çıktı. 10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi, ülkede sanayi siparişlerinin Şubat ayında tahminlerden daha hızlı düşmesinin de etkisi ile, son beş günde dört gün artış gösterirdi. Fransa tahvilleri ise bugünkü normal tahvil ve enflasyona endeksli tahvil satışının ardından geriledi. Citigroup Inc., Fransa'nın kredi notunun önümüzdeki iki ila üç yıllık srüede düşürülmesinin beklendiğini kaydetti.

Royal Bank of Canada'nın Londra ofisinden Avrupa faiz strateji müdürü Peter Schaffrik, "İspanya ve İtalya tahvillerinin faizleri ile Alman tahvil faizleri arasındaki fark önemli ölçüde açılıyor" dedi ve "Bu iki ekonomi düşük büyümeye ve genişleyen bütçelere sahip. Euro yatırımcıları için, Alman tahvilleri doğal güvenli liman" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli İspanyol tahvillerin faizi sekiz baz puan ya da 0.08 yüzde puanı artarak, Londra saati ile 13:29'da yüzde 5.90'a yükseldi. Ocak 2022'de vadesi dolacak yüzde 5.85 faizli tahvillerin fiyatı ise 0.590 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 5.90 euro düşerek 99.585'e geriledi. 10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi dokuz baz puan yükselerek yüzde 5.57'ye ulaştı.

İspanya Hazinesi bugün 1.42 milyar euroluk 10 yıl vadeli gösterge tahvili ortalama yüzde 5.743 faizle sattı. Önceki ihalede bu faiz yüzde 5.403 seviyesinde gerçekleşmişti. İspanya ayrıca, 1.12 milyar euro tutarında iki yıl vadeli tahvili ortalama yüzde 3.463'ten sattı. . Böylelikle toplam 2.54 milyar euroluk satış yapan hazine, 2.5 milyar euroluk maksimum hedefinin hafif üzerine çıktı.