Advertisement

Altın Borsası Başkanı Osman Saraç, sürdürülebilir kalkınma için bankaların reel sektöre daha fazla yönelmesi gerektiğini belirterek, bankaların detay ürünlere önem vermesinin gerekliliğine işaret etti.

Saraç, ''Finans, Bankacılık ve Kalkınma 2023'' konulu çalışma kongresinde yaptığı konuşmada, kongrenin alanında önemli bir çalışma olduğunu vurguladı.

Finansal büyüme ile kalkınma arasındaki akademik verilere bakıldığında, finansal sektörün mü kalkınmaya daha çok destek verdiği, yoksa ekonomik büyümenin mi buna daha çok katkı sağladığı sorgulandığında her ikisinin de birbirlerini karşılıklı etkilediğini söylemenin doğru olacağını anlattı.

Finansal sektörün ülke büyümesine destek verdiğinin altını çizen Saraç, ''Finansal sektör, reel sektöre ve sektörün insan kaynağı ihtiyacına da katkı sağlıyor. İlk olarak sürdürülebilir büyümenin olması gerekiyor. Dinamik bir büyümeye ihtiyacımız var, balon bir büyümeye ihtiyacımız yok. Büyürken büyümenin insani gelişmişlik unsuruna da dikkat etmek gerekiyor, büyüme aynı zamanda adaletli olmalı'' değerlendirmesini yaptı.

Büyüme modellerinde mutlak doğrunun olmadığını ifade eden Saraç, ''Ülke olarak kendi tecrübemizi yaratmamız gerekiyor'' dedi. Büyüme ve kalkınma sürecinde vizyonu olanların yaşayacağını ve kalıcı olacağını vurgulayan Saraç, sağlam bir vizyonu sürdürülebilir kılmanın önemine değindi.

Bu arada bankaların da kendi modellerini geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Saraç, ''Sürdürülebilir kalkınma için bankalar, reel sektöre daha fazla yönelmeli, detay ürünlere daha fazla önem vermeli. Denenmemişleri denemeli, finans başkentlerinde hali hazırda uygulanan İslami bankacılık esaslarına dayalı ürünlere yönelmeli'' diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Nisan 2012 Pazar, 22:37 Misafir türk dış politikası darbe üstüne darbe alıyor ve tüm ortadoğuyu iran a kaptırıyoruz. kaptırmadığımız yerlerde de hükmümüz yok. çok kötü...