Advertisement

ABD'den gelen ekonomik verilerin hayal kırıklığına uğratması ve Avrupa'daki borç krizine dair kaygıların EBay Inc. ve Morgan Stanley gibi şirketlerden gelen başarılı bilanço rakamlarını gölgelemesiyle New York Borsası ikinci gününde de düştü.

Alcoa Inc. ve DuPoont Co., yatırımcıların ekonomik büyümeye en bağlı şirketlerdeki hisselerde satışa geçmesiyle yüzde 1.2'nin üzerinde değer kaybetti. Qualcomm Inc., beklentinin altında satış ve kar tahmininde bulunması üzerine yüzde 6.6 geriledi. EBay Inc., PayPal ödemelerindeki büyümenin desteğiyle kazançlarının artması sonucunda yüzde 13 oranında ralli yaptı ve 2005'ten bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. Microsoft Corp., beklentinin üzerinde 3. çeyrek karı açıklamasının ardından yüzde 2.9 primlendi.

Standard&Poor's 500 Endeksi, önceki gün yüzde 0.4 düşmesinin ardından dün de yüzde 0.6 kayıpla 1,376.92 puana geriledi. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.5 düşüşle 12,964.10 puan oldu. Endeksteki işlem hacmi 7.4 milyar hisse ile 30 günlük hareketli ortalamanın yüzde 9.7 üzerinde gerçekleşti.

Piyasanın verilerden etkilendiğini belirten Federated Investors Inc.'in baş hisse stratejisti Philip Orlando, birçok çelişkili etken olduğunu söyleyerek, düşük ekonomik veriler ile olumlu bilanço rakamlarına dikkat çekti. Orlandı, yatırımcıların sonuç çıkarmak için en ufak veri değişikliğini bile dikkkatle takip ettiğini ifade etti.