Advertisement

Cumhurbaşkanlık seçimlerine geri sayılmaya başlanan Fransa'da favori aday olarak gösterilen Sosyalist lider François Hollande, Nicolas Sarkozy'nin, ülkenin rekabetliliğini koruma çabasıyla 5 yıldır dondurduğu asgari ücretlerde artış sinyali verdi.

Daha önceki konuşmalarında bütçe açığını azaltma hedefine zarar verici bir açıklama yapmamak için bu tip konulardan kaçınmış olan Sosyalist lider seçilirse, asgari ücrete "ufak bir ekleme" yapacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Sosyalist lideri yeni vergi ve harcamala önerilerinden ötürü eleştirmiş ve şayet Hollande başkan seçilirse, Fransa'nın sonunun Yunanistan gibi olabileceğini iddia ediyor. Asgari ücretlerde reel artış yapmaya direnen Sarkozy, yalnızca enflasyona uyumlu düzenlemelere gitti.

Diğer yandan şimdi bir de radikal sol parti lideri Jean-Luc Melenchon'a karşı mücadele veren Hollande, beklentileri sınırlama konusunda dikkatli davrandı.

Hollande, "İstediğimiz kadar olmasa da, en azından önceki yıllarda yapılmamış olan artışları bir miktar telafi etmeye çalışacağız" dedi ve artışın ekonomik şartların elverdiği ölçüde yapılacağını sözlerine ekledi.
Melenchon, Euro Bölgesi kemer sıkma politikalarını reddederek, asgari ücretleri 1,400 eurodan 1,700 euroya çıkarma sözü vermişti.