Advertisement

ABD'den gelen verilerin, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın yavaşladığının sinyalini vermesi ve G-20 ülkelerinin Avrupa'daki borç krizinin, küresel büyümeyi tehdit ettiğini söylemesi üzerine Asya Borsaları bu hafta 4. kez geriledi.

Satışlarının yüzde 80'ini Avrupa'da gerçekleştiren Esprit Holdings Ltd. yüzde 1.2 değer kaybetti. Satışlarının yarısından fazlasını ABD'de kaydeden Avustralyalı inşaat malzemeleri tedarikçisi James Hardie Industries SE yüzde 0.8 düştü. Güney Kore'nin en büyük kimyasal üreticisi LG Chem Ltd., ilk çeyrek karlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 8.1 geriledi. Japonya'nın 2 numaralı çelik üreticisi JFE Holdings Inc., şirketin yatırım için aldığı borçların artabileceğine ilişkin haber üzerine yüzde 3.5 değer kaybetti.

MSCı Asya Pasifik endeksi yüzde 0.5 kayıpla 124.10 puana geriledi. Endekste yükselen hisselerin 2 katı kadar hisse düştü. Asya Pasifik Endeksi bu haftayı yüzde 0.8 aşağıda kapamaya hazırlanıyor. japonya, Hong Kong ve Singapur'daki gösterge endekslerdeki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 20 altında kaldı.

Avrupa'nın hâlen daha kısa vadede çözülemeyecek olan sorunu için zaman kazanmaya çalıştığını belirten Richland Capital Management Ltd.'ın yönetici direktörü Alex Au, önümüzdeki birkaç yıl boyunca zaman zaman panik durumlarının görüleceğini söyledi. Au, piyasadaki işlem hacminin oldukça zayıf, likiditenin ise düşük olmasından ötürü, piyasayı aşağı çekmeye çalışan birini işinin zor olmayacağını anlattı.