Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'den gelen verilerin beklentinin altında kalması ve Avrupa'daki borç krizinin riskli varlık taleplerini düşürmesi üzerine Asya paraları, son ayın en sert haftalık düşüşüne işaret etti.

Dün açıklanan verilere göre, 14 Nisan'da sonlanan haftada işsizlik başvurusu yapan Amerikalıların sayısı arttı; ülkedeki ikinci el konut satışları ise Mart'ta beklenmedik şekilde düştü. İspanya'nın dünkü 10 yıllık hazine ihalesinde faizler 4 ayın en yükseğine tırmandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi bu hafta yüzde 0.8 düştü.

Sumitomo Mitsui Banking Corp'un Bangkok'taki traderlarından Kozo Hasegawa, Avrupa'daki borç krizine ve ABD'nin toparlanmasının yavaşladığına ilişkin devam eden endişelerin risk pozisyonlarının işini zorlaştırdığına dikkat çekti.

Malezya ringgiti bu hafta yüzde 0.5 zayıflayarak 3.0688'ye geilerken, Güney Kore wonu da yüzde 0.5 değer kaybederek 1,141.10 seviyesine geri çekildi. Hint rupesi son 4 günde yüzde 1.6 gerileyerek 52.1450 seviyesine düştü. Rupe, 23 Mart'ta sonlanan haftadan bu yana en kötü haftasına işaret etti.

Küresel fonlar bu hafta aldıklarının 868 milyon dolar üzerinde Güney Kore ve Tayvan hissesi sattı. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 13 Nisan'dan bu yana yüzde 0.3 gerilerken, endeksin 60 günlük volatilitesi de 3.04 oldu.