Advertisement

Çin Hükümeti'nin altyapı harcamalarını artıracağı ve ekonomik büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşeteceği spekülasyonunun etkisiyle Çin Borsası kazançlarını 3. haftasına genişletti.

Raylı araç üreticisi CSR Corp. ve China CNR Corp., China Securities Journal'ın, demiryolu harcamalarının, hükümetin hedeflerini aşabileceğini yazmasının ardından yüzde 3'ün üzerinde değerlendi. Industrial Bank Co., yine aynı gazetenin munzam karşılık indiriminin, parasal gevşemede ilk başvurulacak seçenek olabileceğine yönelik haberi üzerine bankalar arasındaki kazançları devam ettirdi. Çin'in en büyük ikinci imar şirketi Poly Real Estate Group Co., ilk çeyrekte gelirlerinin düşmesi üzerine değer kaybetti.

Tüm haftaya yayılan gürültülerin ardından net bir munzam karşılık indirimi beklentisi olduğuna dikkat çeken Şanghay'daki Guotai Junan Securities Co.'nun stratejistlerinden Zhang Han, buna rağmen şirket kazançlarının yavaşlayan ekonomi gibi çok iç açıcı olmadığını belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 kazançla 2,399.22 puana, CSI 300 Endeksi de yüzde 1 artışla 2,621.80 puana yükseldi. ABD'de en çok işlem gören Çinli hisselerin göstergesi Bloomberg China-US Endeksi dün yüzde 0.6 kazançla 103.33 puandan 1 haftanın zirvesine işaret etti.

Şanghay Endeksi bu hafta yüzde 1.7 artış kaydederek, bu yılki kazançlarını yüzde 9.1'e genişletti. Endeksteki hisseler tahmini kazançların 10.2 katından fiyatlanıyor.