Advertisement

Japonya'da bankaların kurtarılmasını yönetmiş olan eski bakan, ülkenin merkez bankasının, kendi bilanço tablosunu korumanın, dünyanın en büyük 3. ekonomisini teşvik etmek ve deflasyonu sonlandırmaktan daha önemli olduğuna sandığına dikkat çekti.

"Bu zor bir şey değil. Ekonomiye giriş dersi" ifadelerini kullanan Heizo Takenaka, bankanın, bilanço tablasonun, Japon ekonomisinden daha önemli olduğunu düşündüğünü, bu sebeple bankacıların deflasyonu sürdürmekte bir sıkıntı görmediklerini iddia etti.

139 trilyon yene ulaşan (1.7 trilyon dolar) BOJ'un bilanço tablosu, ABD Merkez Bankası Fed'inkinin bile üzerinde seyrediyor.Buna rağmen bankanın açık piyasa operasyonlarında kullandığı ve likidite enjeksiyonları ile teşvik programlarıyla biriktirilmiş varlıkları 2005'teki zirvesinden  yüzde 11 daraldı.


BOJ'un parasal genişlemesini genişletmesine yönelik baskılar, hükümetin BOJ yönetimi için gösterdiği adayın, yeterince parasal genişleme yapacağı düşünülmediğinden reddedilmesiyle bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Tokyo'daki Keio Üniversitesi'nde politika yönetimi profesörü olan Takenaka, Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa ve ekibinin 27 Nisan'daki toplantısında daha fazla parasal gevşemeye gitmesinin gerektiğini savundu.