Advertisement

Madrid Hükümeti'nin başına "problem çözücü" itibarıyla gelen başbakan Mariano Rajoy'un, 7 hafta önceki Avrupa Birliği zirvesinde aldığı siyasi ve finansal zarar yalnızca daha kötüye gitti.

2 Mart'ta Brüksel'de AB bütçe kurallarını sıkılaştırmak üzere anlaşma yapan Rajpy, aynı gün, İspanya'nın bütçe hedefini tutturamayacağını açıklamasıyla piyasaların ve liderlerin kafasını karıştırdı. Rajoy'un açıklamalarının yatırımcıların, borç krizinin henüz çözümden çok uzak olduğu konusunda endişelendirmesi üzerine, ülkenin 10 yıllık tahvillerinin getirisi geçtiğimiz ayın başlangıcından bu yana 105 baz puan yükseldi.

İspanya'nın AB bütçe hedeflerini tutturamayacağını açıklayarak Rajoy'un uygunsuz hareketlerin en büyüğünden birini yaptığını belirten SGR SpA'nın yatırım genel müdürü Aletti Gestielle, AB'nin bunu kabullendiğini, ancak piyasanın affetmediğini söyledi.

57 yaşındaki Rajoy, Halkın Partisi'nin lideri olarak 7 yıllık Sosyalist yönetiminin yerine  istihdam yaratma ve güveni geri kazanma vaatleriyle Kasım'da başbakanlık koltuğuna oturdu. 2 Mart'tan bu yana İtalya'daki tahvil faizlerinin üzerinde seyreden İspanyol tahvillerinin getirisi, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in toplamından 2 katı büyük olan İspanya ekonomisinin kurtarılmak zorunda olabileceği endişelerini yeniden gün yüzüne çıkardı.

Rajoy'un görev koltuğuna oturduğu sırada 10 yıllık İspanyol tahvillerinin getirisi, İtalya'nınkilerin 154 baz puan altındayken, şu anda 30 baz puan üzerinde seyrediyor. İspanya ve Almanya'nın 10 yıllık hazine kağıtları arasındaki getiri farkı ise 423 baz puana ulaştı.