Advertisement

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları ve G20 toplantısına katılmak üzere ABD'de bulunan Ali Babacan, burada Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı.

Babacan, 2012 yılında büyümenin daha düşük olacağını ancak istikrarın korunacağını belirtti. Hükümetin resmi büyüme tahmininin yüzde 4 düzeyinde olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan konuyla ilgili olarak, "Türkiye'de herhangi sıkışıklığa neden olmadan, bütçe, para ve bankacılık politikalarıyla yüzde 4'lük büyüme rakamını tamamlayabiliriz diye düşünüyoruz" diye konuştu. 

Enflasyon riski olduğunu ve cari açığın yüksek seyrettiğini dile getiren Bakan, "Bunları da dikkate aldığımızda, bu sene büyümenin biraz daha düşük olacağı ama istikrarın korunacağı bir yıl olacak" ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ TASARRUF ORANLARIMIZI ARTIRIP, CARİ AÇIĞI AŞAĞIYA ÇEKMEK "

BDDK ve TMSF Başkanlarının henüz atanmadığını söyleyen Babacan, "2 tane de kurul üyesi boşluğumuz var. Bu kurul üyeleriyle ilgili kararımızı verdik ancak BDDK ve TMSF Başkanıyla ilgili karar vermiş değiliz" dedi.

Tasarruf oranlarını artırıp cari açığı aşağıya çekmeyi hedeflediklerini bildiren Bakan, ayrıca Borsaların birleştirilmesi konusuna değindi. 3 borsanın birleşmesi konusunda teknik ekip kurduklarını ifade eden Babacan, borsaları yeniden yapılandırmak konusunda da teknik bir ekibin çalıştığını sözlerine ekledi.