Advertisement

Yunanistan'ın 2012'de yüzde 5 daralma ile beklenenden daha kötü bir resesyon ile karşı karşıya olduğu konusunda uyaran Yunanistan Merkez Bankası, siyasetçileri 6 Mayıs'taki genel seçimlerin hemen sonrasında yeniden maliyet kesintileri önlemlerine geçmeleri çağrısında bulundu.

Kurtarma kredileri için istenen sert talepler, Yunanstan'ı resesyonun 5. yılına sürükleyerek, yaygın bir memnuniyetsizliğe neden oldu. Bazı ekonomistler ise ülkedeki seçimlerin ardından politikacıların reform uygulamalarını aksatabileceğine dikkat çekiyor.

Bankanın yıllık genel kurulunda konuşan Yunanistan Merkez Bankası Başkanı George Provopoulos, yurtiçi ve yrtduşu şartların hiçbir şekilde rahatlamaya elvermediğini, bu sebeple seçim kampanyalarının sonlanmasının gemen ardından aynı şekilde reformların devam ettirilmesinin gerektiğini savundu.

Avrupa Birliği bu yıl Yunanistan'ın gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 4.75 daralacağını öngörüypr. Ekonominin daralması, Atina Hükümeti'nin bütçe açığını azaltmasını da güçleştiriyor.

Provopoulos, siyasi partileri Yunanistan'ın seçimlerin ardından kemer sıkma politikalarına yeniden sarılmaları gerektiğini üst üste vurgulayarak, özellikle siyasi belirsizliğin ekonomi için oldukça zarar verici sonuçlar doğuracağı konusunda uyardı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Nisan 2012 Çarşamba, 18:05 Misafir yunanlılar kobay olarak kullanıldı.italya ve ispanya öncesi yunan devleti üzerinde deney yaptılar.gördük ki yunanlıların milliyetçiliği arkalarında abileri olmadan hiç:))