Advertisement

HİSSELER YUKARIDA

Haftaya Avrupa endişeleriyle başlayan hisse senetleri dün rahat bir nefes aldılar. Avrupa’nın genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi % 1.04 yükselirken İtalya ve İspanya Borsaları % 2.5’e yakın artış kaydettiler. Ekonomik verilerin beklentielrin altında kalması ve politik risklerle gerileyen kıta borsaları ABD umutlarıyla dayandılar. Konut başlangıçları verisinin sert yukarı yönde revizyon gördüğü ABD önce ekonomik moral verirken ardından da kapanış sonrası açıklanan Apple karı ile şirket morali sağladı. Eylül ayı ile başlayan mali yılının ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Apple bu çeyrekte beklentileri hem net kar tarafında hem de gelirler tarafında aştı. 39 milyar dolar gelir ile 36 milyarlık tahminlerin üzerinde bilanço açıklayan şirket kapanış sonrası işlemlerde % 7 yükseldi. S&P 500 günü % 0.37 artışla tamamlarken yaklaşık % 15’ini Apple’nin oluşturduğu Nasdaq Endeksi ise % 0.3 geriledi. Apple’deki % 2’lik geri çekilme de bunda etkili oldu. Vadeli işlemlerde S&P 500 Endeksi % 0.4 artış kaydederken Nasdaq kontratları % 1.4 primli. Olumlu hava Asya’yı da etkisi altına alırken Apple ile ilintili hisselerde ve genel olarak teknolojide alımlar yaşanıyor. ABD verisi ve Güney Kore tüketici güveni gibi etkenler de pozitif katkı yaparken Çin Başbakanı Wen’den gelen kademeli ve düzenli büyümeye devam mesajı da olumlu katkı yaptı. MSCI Asya Endeksi % 0.3 artış yaşarken Japonya Nikkei 225 Endeksi % 0.83 primli ve güne ekside başlayan ancak ardından alıma dönen Şanghay Bileşik Endeksi ise % 0.45 artıda. Global risk iştahındaki canlanma çabaları yerine düşüşleri yakalamayı tercih eden İMKB 100 Endeksi günü % 0.69 kayıpla 59.706 puandan tamamladı ve günün en kötü performans gösteren Gelişen Piyasa borsası oldu. Banka hisseleri % 1.91 gerilerken sanayi hisseleri % 1.56 primli şekilde günü tamamladılar. Bedelsiz hisse verme potansiyeli olan hisse senetleri yatırımcılar tarafından speküle edilirken birçok hisse senedinde yükseliş iki haneye vardı. Diğer haberlerde ise 822 milyon TL beklenen 1. Çeyrek net karının üzerinde 861 milyon TL net kar açıklayan Garanti Bankası var. Detayların incelenmesinin ardından piyas oyuncularının bilançoya nasıl tepki verecekleri takip edilecek.

PARA BİRİMLERİ YATAY

Dolar Endeksi dünkü seviyelere yakın seyrederken 79.21’lik seviye ile sakin bir görüntü çiziyor. Ekonomik verinin beklentileri aştığı günün ardından FED Para Politikası Kurulu (FOMC) takip edilecek. Politika faizinde ya da ekonomik tahminlerde ciddi bir değişiklik beklenmezken FED Başkanları’nın faizde ne zaman değişiklik olacağına ilişkin tahminlerinde bir değişiklik olması durumunda hareketlilik yaşanabileceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi’nde Fransa seçimleri takip edilmeye devam ediliyor. Bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, Avrupa Parlamentosu önünde konuşma yapacak, gelecek detaylar euroya hareket sağlayabilir. Gelişen Piyasa kurları güne hafif primli başlarken TL de bu modaya uymuş görünüyor. Sepet Kur 2.0639’da, Dolar/TL ise 1.78’in hemen altında alıcı buluyor. Cuma günü yapılacak Merkez Bankası tıplantısı öncesinde ise yeni gevşeme ümitleri olan işlemciler Japon yenini satıyorlar. 81.37’ye yükselen Dolar/Yen, Asyalı hisselere de destek oluyor. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi ise % 0.03 primli.

BONOLAR DA PARTİYE KATILDI

Güvenli liman temsilcilerine kapalı olan global partide Alman ve ABD 10 yıllıkları dışarıda kaldılar. ABD 10 yıllık tahvili inşaat verileriyle gerilerken bileşik faiz % 1.9647’de. Alman bonoları ise dün satıldı ve 10 yıllık bileşik faiz % 1.698’e tırmandı. Sorunun kalbi durumundaki İspanya’da 10 yıllık faiz % 5.86’ya gerilerken ihaleler sonrasında hem Hollanda hem de İtalya faizleri alıcılı seyretti. Gelişen Piyasa bonolarında da ilgi görülürken özellikle IMF yardımı umutlarıyla Macar bonoları ralli yaptılar. Yurt içinde ise başarılı geçen ihalelerin ardından faizde küçük çaplı gerilemeler yaşandı. Gösterge faiz günü % 9.45 bileşikten tamamladı. Türkiye’nin risk primini ölşmek için kullanılan CDS fiyatı ise % 2.5 geriledi ve 241 puana indi.

EMTİADA SINIRLI YÜKSELİŞ

24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi % 0.06 yükseldi. Olumlu ekonomik dataya azalış gösteren petrol stokları da eşlik edince ABD tipi ham petrol güne varil başına 103.65 Dolar’dan devam ediyor. Brent petrol ise 118.25’te. Tarım emtiasında dondurucu hava ile zarar görebilecek ekinler motifiyle yükselip son 3 yılın zirvesine tırmanan soya var. Onu takip eden ürünlerde ise California’da görülen ‘Deli Dana’ sebebiyle hayvanların daha az yiyecek tüketeceği spekülasyonu ile mısır ve buğdayda düşüşler görüldü. Bugün ise iki madde de primli şekilde yollarına devam ediyorlar. Dolar’daki kararsız seyir değerli metallere de yansırken spot altın 1.641 dolardan işlem görüyor. Gümüşte de 30.8 Dolar seviyesi ekranlara yansıyor. Baz metallerde büyük hareketler gözlenmezken bakır vadeli işlemlerde % 0.05 düşüşle yoluna devam ediyor.


Bugün takip edilecek veri akışı şu şekilde :
 

- İngiltere'de 1.çeyrek GSYH (öncü) açıklanacak 11:30

- Yunanistan'da Şubat ayı dış ticaret dengesi açıklanacak 12:00

- ABD'de Mart ayı dayanıklı mal siparişleri açıklanacak 15:30

- ABD'de haftalık petrol stok verileri açıklanacak 17:30

- ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıklayacak 19:30 Beklenti: %0-0,25% ; Önceki: %0-0,25

- ABD Merkez Bankası (FED) ekonomiye ilişkin tahminlerini açıklayacak 21:00

- Fed başkanı Bernanke’nin basın toplantısı 21:15

- Almanya'da 5 yıl vadeli Federal tahvil ihalesi düzenlenecek (hedef 5 milyar euro satış)

 

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Nisan 2012 Çarşamba, 16:45 Misafir fed in lafıyla bu altın inip çıkıyorsa yuh
25 Nisan 2012 Çarşamba, 10:39 Misafir fed faiz artımına gidecek haberiniz ola!!