Advertisement

Yen, Japonya Merkez Bankası yetkililerinin bu haftaki toplantılarında teşvik önlemlerini artıracağı spekülasyonu üzerine düştü ve 16 önemli para biriminin biri hariç hepsine karşı zayıfladı.

Asya Borsalarının, küresel piyasalardaki ralliyi genişleterek güvenilir varlık talebini azaltması üzerine yen, euro karşısında 2. gününde de değer kaybetti. Fed'in toplantısını sonlandırmasının öncesinde dolar, euro karşısında dünden kalan kayıplarına tutundu. Avustralya doları, yen karşısında, ABD'de 6 yıldan bu yana ilk kez "deli dana" vakasının görülmesinin, Avustralya sığırının talebini destekleyeceği düşüncesiyle güçlendi.

Yenin BOJ toplantısı öncesinde zayıf seyretmeye devam edeceğini öngören FX Prime Corp.'un kıdemli yönetici direktörü Marito ueda, hisselerdeki kazançların da yeni olumsuz etkilediğini belirtti.

Dün euro karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek 107.32 seviyesine gerileyen yen, bugün de yüzde 0.1 düştü ve 107.42 oldu. Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.1 düşüşle 81.40 seviyesine çekildi. Euro/Dolar paritesi ise 1.3196 dolardan fiyatlandı.

Avustralya doları, yen karşısında yüzde 0.1 güçlenerek 83.98 düzeyine yükselirken, Yeni Zelanda doları yen karşısında 66.12'den 66.08'e geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 0.3 yükseldi. S&P 500 Endeksi yüzde 0.4, Stoxx Europe 600 Endeksi ise yüzde 1 artmıştı.