Advertisement

Avrupa hisse senetleri, aralarında Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA gibi kuruluşların karlarının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından yükselişini ikinci güne taşıdı. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları da yükseldi.

Avrupa bankalarını içeren endeks yukarı yönde hareket etti. Swedbank AB, ilk çeyrek karının tahminleri aşması sonucu yükseldi. Avrupa2nın en büyük ikinci otomobil üreticisi PSA Peugeot Citroen, ilk çeyrek karının tahminlerin ötesinde çıkmasının etkisi ile değer kazandı.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 08:09'da 255.52 puana çıktı. Endeks, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), krediye ulaşılabilirliği artırmak ve ekonomiyi desteklemek için bölge bankalarına 1 trilyon euronun (1.3 trilyon dolar) üzerinde para vermesinin desteği ile bu yıl yüzde 4.5 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi.

Frankfurt'ta Helaba Landesbank Hessen-Thueringen analistlerinden Viola Stork, "Avrupa borç krizi, piyasa katılımcılarının istekli bir biçimde  iki gün sürecek FOMC toplantısının sonunu beklemeleri ile birlikte, geçici bir süreliğine geri planda kaldı" dedi ve "Ekonomi cephesinde, ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri dikkatlerin merkezinde. Ancak beklentiler çok parlak değil. Siparişlerin genel hacminde bir hayalkırıklığı yaşanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi dün, ABD'de birinci el konut satışları verisinin tahminleri aşması ve şirket kazançlarının tahminlerin üzerinde çıkmasının ardından yüzde 1 yükselmişti.