Advertisement

İngiltere ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde, inşaat üretimindeki hızlı düşüşün etkisi ile daraldı ve bu durum, ekonominin 1970'leden bu yana ilk kez çift dipli resesyona girmesine ve yetkililer üzerinde ekonomik büyümeyi desteklemeleri yönünde baskıların artmasına neden oluyor.

İngiltere'de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) yılın ilk çeyreğinde, yüzde 0.3 düşüş gösterdiği geçen yılın dördüncü çeyreğine göre yüzde 0.2 daraldı. Bloomberg News'un anketine katılan 40 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.1 artması bekleniyordu. Teknik resesyon, bir ekonominin iki çeyrek üst üste daralma gösterdiği duruma deniyor.

Bu veri, ekonomiyi ele alma ve kıdemli bakanlarının Rupert Murdoch'un sahip olduğu News Corp. ile ilişkileri konusunda eleştirilerle karşılaşan Başbakan David Cameron üzerindeki baskıları artıracak. Resesyon, İngiltere'nin en büyük ihracat pazarı olan Euro Bölgesi'ndeki sorunların yoğunlaştığı dönemde gerçekleşti.

BNP Paribas'nın Londra ofisi ekonomistlerinden ve geçmişte merkez bankasında görev almış olan David Tinsley, veri açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, "Negatif rakam politik olarak iyi bir haber değil" dedi ve "Ekonominin tekrar resesyona girmesi, tüketici veya iş dünyası güvenini olumsuz etkileyecek" yorumunda bulundu.

Sterlin veri sonrası dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 09:32'de 1.6092 dolar seviyesinde seyrediyordu.

İstatistik Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, GSYİH geçen yılın aynı dönemine göre değişiklik göstermedi. Bloomberg News'un anketine katılan 31 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.3 artması bekleniyordu.

GSYİH'nın dördüncü çeyreğe göre düşüş göstermesinin en büyük nedeni, inşaat sektöründeki yüzde 3'lük ve sanayi üretimindeki yüzde 0.4'lük daralmaydı. İmalat sanayi yüzde 0.1 daraldı. Ekonominin en büyük kısmı olan hizmet sektörü ise, ulaşım, depolama ve iletişimdeki büyümenin etkisi ile yüzde 0.1 genişledi.