Advertisement

İspanyol ve İtalyan tahvilleri, Apple Inc. ve Electrolux AB gibi şirketlerin karlarının beklenenden iyi çıkmasının yüksek getirili varlıklara olan talebi desteklemesinin ardından yükselişlerini ikinci güne taşıdı.

Alman tahvilleri ise, 30 yıl vadeli tahvil ihalesine maksimum satış hedefinin altında alış talebi gelmesinin ardından değer kaybetti. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi Stoxx Europe 600, Apple Inc.'nin çeyrek dönem karını yüzde 94 artırmasının ardından yüzde 0.8 yükseldi. Alman tahvilleri ayrıca, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin keskin bir yavaşlamadan kaçınacağını kaydetmesinden sonra da satışlarla karşılaştı. 10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi 5 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Lloyds Banking Group Plc'nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Eric Wand, "Bazı şirketlerin iyi kar açıklamasının hisse senedi piyasalarını olumlu etkilemesi ve piyasaların havasını desteklemesi sonrası bir miktar riske dönüş oldu" dedi ve İtalya ve İspanya kağıtlarında dün başlayan hareketin devamını görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İspanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi dokuz baz puan ya da 0.09 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 12:35'te yüzde 3.34'e geriledi. Bu kağıdın faizi dün 14 baz puan düşmüştü. Nisan 2014'te vadesi dolacak yüzde 3.4 faizli tahvilin fiyatı 0.175 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 1.75 euro değer kazanarak 100.11'e çıktı.

Benzer vadeli İtalyan tahvillerinin faizi dört baz puanlık düşüşle yüzde 3.28'e indi.

Almanya'nın tahvilleri, ikisi hariç tüm Euro Bölgesi ülkelerinin tahvillerinden daha kötü bir performans gösterdi. 10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi üç baz puanlık yükselişle yüzde 1.73'e çıktı.