Advertisement

Avrupa Merkez bankası raporuna göre, mart ayında özel sektöre sağlanan kredilerin yıllık büyüme oranı şubat ayındaki yüzde 0,8 seviyesinden yüzde 0,6'ya geriledi.

Analistler, özel sektör kredilerinin yüzde 0,7 artmasını bekliyorlardı.

M3 para arzı yüzde 3,2 genişledi

En geniş para tanımlarından biri olan M3 para arzı, mart ayında yüzde 3,2 genişledi. Şubat ayında M3 para arzındaki büyüme yüzde 2,8 olarak gerçekleşmişti. Analistlerin beklentisi mart ayında M3 para arzındaki artışın yüzde 2,8 olması yönündeydi.

Öte yandan, üç aylık ortalamalara göre M3 para arzındaki büyüme yüzde 2,8'e çıkarken, şubat ayındaki artış yüzde 2,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Mayıs 2012 Salı, 12:38 Misafir abd nin m3 miktarını bilen varmı. abd aylık ne kadar arttırıyor m3 rakamını. bilen olduğunu sanmıyorum. şimdi sıra avrupa da . sıkıştıkça m3 artacak. piyasalar paraya doyana kadar. asıl sorun o zaman başlayacak para çok değeri yok olacak. şimdilik herkes gözünü kapatmış aman piyasalar düzelsinde varsın kim para basarsa bassın. abd ile ab uyanık diğer ülkeler aptal mı o zaman. bizim mb para bassın dolar alsın altın alsın. 1 tl ye malettiği parayı 200 tl ye satsın bedavadan kredi. bence bizim mb %30 parasal genişleme yapması lazım bu paraylada rezervlerini arttırsın. etkisi çok sürmez.