Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları, Ağustos 2009'dan bu yana en hızlı artışını göstermesinden bir ay sonra, Mart ayında da artışını sürdürdü ve kişisel gelirin de artması, ekonominin en büyük bölümünün büyümeyi desteklemeye devam edeceğini işaret ediyor.

Ekonominin yüzde 70'sini kapsayan hanehalkı harcamaları, Şubat ayında yukarı yönde revize edilen rakamla yüzde 0.9 artmasının ardından, Mart ayında yüzde 0.3 genişledi. Bloomberg News'un anketine katılan 72 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, tüketici harcamalarının yüzde 0.4 artması bekleniyordu. Kişisel gelirler ise Mart ayında yüzde 0.4 ile son üç ayın en hızlı artışını gösterirken, tasarruflar da yukarı yönde hareket etti.

İstihdam piyasasındaki iyileşmelerle birlikte ılık seyreden hava koşulları, otomobil bayileri ve Target Corp. gibi perakendecilerdeki satışların artmasının yardımı ile yılın ilk çeyreğinde bir yılı aşkın sürenin en hızlı çıkışını gösteren hanehalkı harcamalarını destekledi. Harcamalardaki artışın bu çeyrekte de sürmesi için, istihdam ve ücretlerdeki artışların sürmesi gerekiyor.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 0.2 artış ile yüzde 1.2 artış arasında kaldı. Şubat ayı harcamalar verisi yüzde 0.8 artıştan yüzde 0.9 artışa revize edildi.

Mart ayında yüzde 0.4 artan kişisel gelirlerin, yüzde 0.3 artması bekleniyordu. Şubat ayı gelirler verisi, yüzde 0.2 artıştan yüzde 0.3 artışa revize edildi.