Advertisement

İngiltere'nin en büyük mortgage bankası Lloyds Banking Group Plc, ilk çeyrekte karını iki katın üzerinde artırdığını kaydetti.

Bir kerelik kalemler ve varlık satışları hariç vergi öncesi kar, yılın ilk çeyreğinde 628 milyon sterline (1 milyar dolar) çıktı. Banka geçen yılın aynı döneminde 284 milyon sterlin kar açıklamıştı. Bloomberg News'un anketine katılan analistlerin tahminlerine göre, bankanın 422 milyon sterlin kar atmesi bekleniyordu. Bankanın İrlanda ve Avustralya birimlerinin desteği ile, zararlardaki yüzde 36'lık azalma ilk çeyrek karına katkıda bulundu.

İngiltere ekonomisinin kırılgan durumu, yüzde 40'ına devletin sahip olduğu bankanın, geçen yıl, 14 ay önce Eric Daniels'in yerine geçen CEO Antonio Horta-Osorio tarafından belirlenen karlılık hedeflerinin gecikmesine neden oldu. İngiltere ekonomisi yılın ilk çeyreğinde de daralarak, 1970'lerden bu yana ilk kez çift dipli resesyona girdi.

48 yaşındaki Horta-Osorio, "İlk çeyrekte gösterdiğimiz güçlü iyileşme, ekonomi ve düzenleyici kurallardan kaynaklanan zorluklar ve rekabetçi piyasalara karşın, 2012 yılı finans yönelimimizin sağlanması için güvenimizi artırdı" dedi.