Advertisement

İngiltere'de Londra Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, Lloyds Banking Gorup Plc'nin karının analist tahminlerinden daha iyi çıkmasının desteği ile yükseliyor. Bu alımlar sonucu, gösterge endeks FTSE 100, ikinci ayı üsst üste kayıpla geçirdikten sonra yukarı yönde hareket etti.

İngiltere'nin en büyük mortgage bankası Lloyd, ilk çeyrek karının iki katın üzerinde artırmasının ardından yüzde 2.4 prim yaptı. Imperial Tobacco Group Plc, karının projeksiyonlara paralel çıkmasının etkisi ile yüzde 2.3 yükseldi. Chemring Group Plc, iki sipariş kazanmasının ardından son altı yılın en hızlı rallisini gerçekleştirdi. BP Plc ise, karının yüzde 19 düşmesinin ardından değer kaybetti.

FTSE 1oo Endeksi, dün yüzde 0.7'lik düşüşün ardından 14.75 puan ya da yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 10:38'de 5,752.53 puana çıktı. Endeks geçen ay, İngiltere ekonomisinin çift dipli resesyona girmesi ve Euro Bölgesi borç krizinin derinleşmekte olduğu endişeleri ile yüzde 0.5 düşmüştü. FTSE Tüm Hisseler Endeksi bugün yüzde 0.2 yükselirken, İrlanda'nın ISEQ Endeksi yüzde 0.5'lik bir çıkş gerçekleştirdi.

Londra'da IG Index satış traderlarından Will Hedden, "Bankacılık hisseleri, Lloyds'un ilk çeyrekte karını hızlı artırmasının etkisi ile değer kazandı" dedi ve "Dikkatler şimdi bugün açıklanacak olan ABD imalat sanayi verisine çevrilmiş durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in derlediği verilere göre, FTSE 100 endeksindeki şirketlerin el değiştiren hisse senedi sayısı son 30 günün ortalamasının yüzde 37 altında. Almanya, Fransa ve İspanya dahil Batı Avrupa piyasalarının büyük bölümü tatil nedeniyle kapalı.