Advertisement

ABD'de imalat sanayi Nisan ayında yaklaşık bir yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Siparişlerdeki canlanma ile hızlanan imalat sanayi verisi, ABD genişlemesinin güç kaynağı olmaya devam edeceğini işaret ediyor.

ABD'de Institute for Supply Management'ın (ISM) açıkladığı imalat sanayi endeksi, Mart ayındaki seviyesi olan 53.4'ten, Nisan ayında 54.8 seviyesine çıktı ve Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tümünün tahmininden daha iyi bir seviyede gerçekleşti. Endeks böylelikle Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişlemeyi işaret ediyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi, yılın ilk çeyreğindeki yavaşlamanın ardından, siparişlerdeki artışların ABD üretiminde çarkların hızlı dönmeye devam edeceğini işaret etmesi ile birlikte, yukarı yönde kıpırdama gösterebilir. Çin'de de imalat sanayinin hızlandığını gösteren veri ile birlikte, ABD imalat sanayi verisi, küresel ekonomideki yavaşlamaya ilişkin endişelerin azalmasına neden oldu ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin son bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasını sağladı.

Nomura Securities International'ın New York ofisinden kıdemli ABD ekonomisti Ellen Zentner, "İmalat sanayi toparlanma sürecinde parlak nokta olmaya devam ediyor" dedi ve "Henüz ABD'de imal edilen ürünlere yönelik dış talepte düşüş görmedik ve bu durum, küresel ekonomide yavaşlama endişelerine karşın gerçekleşti" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 79 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 53 seviyesine düşmesi bekleniyordu. Ekonomistlerin tahminleri 52 ile 54 seviyeleri arasında değişti. 

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 yükselerek New York saati ile 12:11'de 1,423.64 puana yükseldi. On yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi, dünkü seviyesi olan yüzde 1.91'den yüzde 1.95'e yükseldi.

Çin'de imalat sanayi Nisan ayında genişlemesini beşinci aya da taşıdı ve son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak İngiltere'de imalat sanayi endeksi, ihracat siparişlerinin Mayıs 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından beklenenden daha fazla geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Mayıs 2012 Salı, 21:07 Misafir amerikada son birkaç haftadır bütün veriler kötü geliyor hiçbirşey yok imalat verisi azıcık iyi geliyor oooooo amerikada ekonomi iyiye gidiyor .ok iyiye gidiyor avrupa çin kore japonya neredeyse bütün dünya krizde amerika toparlanıyor çocuk kandırıyorlarya