Advertisement

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Bakanlar Kurulu'na yaptığı sunumda, enflasyondaki tepe noktanın Nisan ayında görülmesinin beklendiğini, Mayıs ayında ise enflasyonda önemli bir düşüşün gözleneceğini belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında bir sunum yaptı. Sunum, Merkez Bankası'nın internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, Başçı sunumunda, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü belirtti.

Cari açıkta en yüksek seviyenin Ekim 2011'de görüldüğünü ifade eden Başçı, buradaki iyileşmenin devam edeceğini bildirdi.

Büyümenin ise 2012 yılı boyunca ılımlı seyretmesinin öngörüldüğünü belirten Başçı, sunumunda ''Enflasyondaki tepe noktanın bu ay görülmesi beklenmektedir. Mayıs ayında enflasyonda önemli bir düşüş gözlenecektir. Yılın son aylarında enflasyondaki düşüş hızlanarak devam edecektir'' dedi.

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerini değiştirmektense para politikası duruşunu değiştirmeyi tercih ettiğini yineleyen Başçı, para politikası kararlarının 2013 yılının ortalarında enflasyonun yüzde 5'lik hedefe ulaşmasına odaklanmaya devam edeceğini kaydetti.

Yasa gereği, başkan, banka faaliyetleri ile uygulanmış ve uygulanacak olan para politikası hakkında her yıl nisan ve ekim aylarında Bakanlar Kurulu'na rapor sunuyor. Banka, ayrıca faaliyetlerine ilişkin olarak yılda iki kez TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nu bilgilendiriyor.