Advertisement

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı ve imalat sanayi dokuzuncu ayda da daraldı. Bu veriler, bölgede ekonomik gerilemenin derinleşmekte olduğunu işaret ediyor.

17 üyeli Euro Bölgesi'nin işsizlik oranı, Şubat ayındaki yüzde 10.8 seviyesinden Mart ayında yüzde 10.9'a çıktı. Bu, Bloomberg News'un verilerine göre, Nisan 1997'den bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bugün açıklanan diğer verilere göre, Euro Bölgesi'nde imalat sanayi Nisan ayında ilk açıklanandan daha fazla bir daralma gösterirken, Almanya'da işsizlik beklenmedik bir artış gösterdi.

Yükselen işsizlik, borç krizinden çıkmak için uygulanan kemer sıkma tedbirlerinin ekonomileri resesyona itmesi ve vatandaşlar arasında huzursuzluğun artmasına neden olması ile birlikte, politikacılar üzerinde büyümeyi destekleyecek yollar bulmaları konusundaki baskıların sürmesine neden oluyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, geçen hafta, mali kurallara ilişkin anlaşmanın tamamlayıcısı olarak, liderlere bir "büyüme anlaşması" yapmaları çağrısında bulundu. Avrupa Merkez Bankası'nın, yarınki toplantısında, politika faizlerini değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 1'de tutması bekleniyor.

Amsterdam'da ING Group ekonomistlerinden Martin van Vliet, "Mart ayında kötü çıkan işsizlik verileri muhtemelen, Euro Bölgesi'nde uzun süredir ertelenen 'büyüme anlaşmasının' konuşulmasını teşvik edecek" dedi ve "İşe alma niyetlerini gösteren anketler, önümüzdeki aylarda işsizliğin daha da artabileceğini işaret ediyor. Bu nedenle, işsizlik oranı yüzde 11 sınırını aşabilir" değerlendirmesinde bulundu.