Advertisement

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlere göre, ABD'de tarım dışı istihdamın, Mart ayında beş ayın en düşük artışını göstermesinin ardından Nisan ayında yukarı yönde hareketlenmesini ve istihdam piyasasının ivmesini yeniden kazandığını göstermesini bekliyorlar.

Bloomberg News'un anketine katılan 85 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Mart ayında 120,000 artan taım dışı istihdamın 160,000'lik bir artış göstermesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise son üç yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8.2'de kalması öngörülüyor.

Bu miktarda bir artışın olması durumunda, üç yıl önce sona eren ve 18 ay süren resesyon dönemindeki 8.8 milyonluk istihdam kaybının yalnızca 3.8 milyonunun geri alınmış olacak. Chrysler Group LLC gibi bazı şirketler istihdamlarını arırırken, Fed politika yapıcıları halen işsizliğin "yüksek" seviyelerde olduğunu kaydederek, borçlanma maliyetlerini 2014'ün sonuna kadar düşük seviyede tutacaklarını kaydediyorlar.

St. Petersburg, Florida'da Raymond James & Associates Inc.'den baekonomist Scott Brown, "İstihdam büyümesinde ılımlı bir hız görüyoruz" dedi ve "İyileşme tüketici harcamalarını bir ölçüye kadar artıracak. Ancak bu iyileşme, işsizlik oranını fazla düşerecek ya da resesyon dönemindeki kayıp istihdamı geri almaya yetecek kadar hızlı değil" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de Çalışma Bakanlığı istihdam verilerini TSİ 15:30'da açıklayacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin istihdam artışı tahminleri 89,000 ile 210,000 arasında geldi.

İstihdam verileri, yeniden seçilmek için aday olan Başkan Barack Obama ile Beyaz Saray'ın politikalarının ABD çalışanlarına çok az yardımcı olduğunu söyleyen Cumhuriyetçi aday Mitt Romney arasında geçecek seçimden altı ay önce gelecek.

Bugün açıklanacak olan, kamu kesimi istihdamının dikkate alınmadığı özel sektör istihdam verisinin ise, Mart ayındaki 121,000 artışın ardından Nisan ayında 165,000 artması bekleniyor.