Advertisement

Bloomberg HT'ye konuk olan Royal Bank of Scotland (RBS) gelişmekte olan piyasalar araştırma birimi başkanı Tim Ash, S&P'nin kararını değerlendirdi.

Kararın teknik bir karar olduğunu ve zamanlamasının kötü olduğunu söyleyen Ash, "Türkiye'nin notu yatırım yapılabilir seviyeye çıkmalıydı, ülkenin kredi notu da yerinde değil. Türkiye'yi bölgedeki diğer ülkelerle karşılaştırdığınızda ülke çok iyi görünüyor"  ifadelerini kullandı.

Ödeme gücüne bakmak gerektiğini dile getiren Ash, "Türkiye Cumhuriyeti her zaman borcunu ödedi, bu dikkate alınmalıydı. Türkiye'nin kredi derecelendirme kuruluşlarına 'Neden yatırım yapılabilir seviyesinde değiliz?' diye sormak konusunda haklı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Piyasanın halihazırda Türkiye'nin notunu yukarıda fiyatladığını belirten Ash, "Türkiye, 2001'de bile borcunu yapılandırmadı, reformlar yaptı, borcunu ödedi ve kendini kanıtladı. Bence Türkiye'yi anlama eksikliği söz konusu olabilir" dedi.

Ash, S&P'nin Türkiye'nin kredi notu görünümünü 'pozitif'ten 'durağan'a revize etmesinin hatalı bir karar olduğunu belirtmiş ve "Başbakan Erdoğan tepkisinde haklı, Türkiye'nin derecelendirmesi yanlış" ifadesini kullanmıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mayıs 2012 Cuma, 16:23 Misafir s&p tamamen israil güdümünde bir kuruluştur. dolayısıyla, s&p nin ciddiye alınacak bir tarafı yoktur. her şey net ve acık.s&p nin ciddiyeti sorgulanmıştır her zaman.ön görusel faraziler ile değerlendirme olmaz
04 Mayıs 2012 Cuma, 16:07 Misafir başbakanın en büyük hatası ab üyesi ülkelere güvenmesidir.71000 lerden borsa 48000 leri görüyorsa bunda en büyük hata 2010 kasım ayında borsa 71000lerde iken avrupaya güvenip aldığıkararlardır. türkiyenn en öncelikli konusu ihracatını ab dışındaki ülkeler bazında çeşitlendirmesi ve ab ile olan dış ticaretini yüzde 30 ile sınırlandırmasıdır.ab ömrü en fazla 3 yıldır.g8ülkeleri paranın kendiülkelerine akması için kredi kuruluşları kurmuşlardır.sıkıştıklarında gelişmekte olan ülkelerin sermayelerini kendi ülkelerine çekbilmektir. borsa eğer yılsonunda 75000 bulmaz ise ciddi yaraalır.gökhan tosun