Advertisement

Amerikalı işverenler Nisan ayında altı ayın en düşük istihdam artışına neden oldular ve ücretlerde artış görülmedi. Bu durum, yaklaşık üç yıldır süren ekonomik genişlemenin soğumakta olduğu endişelerine katkıda bulundu.

Dün açıklanan tarım dışı istihdam, Mart ayında yukarı yönde revize edilen rakamla 154,000 arttıktan sonra Nisan ayında 115,000 ile beklenenin oldukça altında bir artış gösterdi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, tarım dışı istihdamın 160,000 artması bekleniyordu. İşsizlik oranı ise Nisan ayında, insanların işgücünden ayrılmalarının etkisi ile son üç yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8.1'e geriledi.

Milwaukee merkezli geçici işçi tedarikçisi ManpowerGroup'tan Jonas Prising, "İşverenler işe alıyorlar, ancak bu çok ılımlı bir hızda gerçekleşiyor" dedi ve "İstihdam büyümesinin mevcut hızı yüzde 2'lik ekonomik büyümeyle uyumlu" yorumunda bulundu.

İşe almalardaki yavaşlama ve ücretlerdeki artışın enflasyonun gerisinde kalması, ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketim harcamalarının artmasını zor hale getirebilir. Bu veriler ayrıca, kampanyasını "başarısız ekonomik icraat" iddiasına dayandıran Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'in karşısında Başkan Barack Obama'nın durumunu daha da zor hale getiriyor.

Nisan ayındaki istihdam artışı, 18 ay süren resesyon sırasındaki 8.8 milyonluk istihdam kaybının yalnızca 3.8 milyonunun geri alınabildiğini gösteriyor.

Bu veriler sonrası ABD'de hisse senetleri değer kaybetti ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yılın en kötü haftasını geçirdi. S&P 500 Endeksi yüzde 1.6 düşerek günü 1,369.10 puandan kapandı. Gösterge 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi dün, önceki günkü seviyesi olan yüzde 1.93'ten yüzde 1.88'e indi.