Advertisement

Euro, bölge edkonomilerinin daha da yavaşlaması ile birlikte, Avrupa'da lider değişikliklerine neden olabilecek seçimler öncesi dolar karşısında son bir ayın en hızlı düşüşünü gösterirken, yen karşısında 11 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Japon yeni, ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenden az artması ve İngiltere ve İspanya ekonomilerinin resesyona girmesinin güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talebi artırmasından dolayı 16 önemli para birimi karşısında değer kazandı ve dolar karşısında ikinci haftada da yükseldi. Yeni Zelanda doları, ülkede işsizlik oranının beklenmedik bir yükseliş göstermesinin ardından önemli para birimleri arasında en fazla kaybı yaşayan para oldu.

Washington'da, Western Union Co.'nun bir birimi olan Western Union Business Solutions'ın piyasa analisti Joe Manimbo, "Yavaşlayan bir küresel büyüme konusunda güçlü işaretler var ve sonuç olarak, bu büyümeye duyarlı para birimleriin haftanın en fazla kaybedenleri olduğunu görüyoruz" dedi ve "Avrupa'daki siyasi belirsizliklerin sürdüğünü görmeye devam edersek, bu durum, eurodaki yükselişe sınır çekebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında, geçen haftaki seviyesi olan 1.3255 dolardan, dün itibariyle 1.3084 dolara inerek yüzde 1.3 değer kaybetti. Bu, 6 Nisan ile son bulan beş günlük dönemden bu yana en büyük çaplı kaybı işaret ediyor. Avrupa ortak para birimi yen karşısında 104.40 yene kadar inerek 17 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 1.8 düşüşle haftayı 104.49 yen seviyesinden tamamladı. Japon para birimi dolar karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak dolar başına 79.85 yen seviyesine çıktı. Yen 79.64 ile 21 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Hisse senetleri ve emtia, risk iştahındaki düşüşle birlikte değer kaybetti. MSCI Dünya Endeksi yüzde 2.6 gerilerken, Haziran vadeli ham petrol kontratı yüzde 6.1 kayıpla varil başına 98.49 dolara geriledi. Petrol böylelikle 13 Şubat'tan bu yana ilk kez 100 doların altına indi.

Yeni Zelanda ve Avustralya dolarları önemli para birimleri arasında en fazla kayıp yaşayan para birimleri oldu.