Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, ABD'de istihdamın beklenenin oldukça altında artış göstermesi ile birlikte, Fed'in ilave teşvikler düşünebileceği beklentilerinin arttığı bir ortamda, yedi haftadır üst üste yükselerek 2008'den bu yana en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirdi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi, tarım dışı istihdam verisinin Nisan ayında son altı ayın en düşük artışını göstermesinin ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu endişelerini güçlendirmesi sonucu son üç ayın en düşük seviyesine indi. Faizler ayrıca, bugün Avrupa'da liderlik değişimi getirebilecek ve bölgedeki borç krizini ateşleyebilecek Fransa ve Yunanistan seçimleri öncesi de geriledi. ABD Hazinesi önümüzdeki hafta toplam 72 milyar dolarlık iç borçlanma kağıdı satacak.

Milwaukee'de Wells Capital Management'tan Jay Mueller, "Faizler, hem ABD hem de dışında, büyümeye yönelik endişelerin boyutunu yansıtıyor" dedi ve "Aylardır gerçekçi olmayan güçlü veriler geliyordu ve şimdi bunun bedelini ödüyoruz. Zayıf büyüme, Fed politikası ve Avrupa'daki zayıflık, faizleri düşük tutuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Gösterge 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi geçen hafta 6 baz puan ya da 0.06 yüzde puanı düşerek yüzde 1.88'e indi. Bu kağıdın faizi Cuma günü yüzde 1.87'ye kadar inerek 3 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Newport Beach, California'da Pacifik Investment Management Co.'dan Bill Gross, Bloomberg Radio'ya yaptığı değerlendirmede, "10 yıl vadelilerin faizi önümüzdeki 45 gün yüzde 2 seviyesinin altında 'dinlenecek'" dedi.