Advertisement

ABD'de bu hafta açıklanacak olan Mart ayı dış ticaret açığı verisinin, ekonomistlerin tahminlerine göre, son üç yılın en büyük daralmasının yaşandığı Şubat ayının ardından artış göstermesi bekleniyor.

Şubat ayında 46 milyar dolara inen dış ticaret açığının Mart ayında, Bloomberg News'un anketine katılan 62 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, 50 milyar dolara çıkması bekleniyor. ABD Ticaret Bakanlığı, dış ticaret verilerini 10 Mayıs'ta TSİ 15:30'da açıklayacak. Diğer açıklanacak verilerden toptan eşya fiyatlarının, ithalat maliyetlerinin ve Tüketici Güveninin fazla bir değişiklik göstermesi beklenmiyor.

ABD'de şirketler Mart ayında, artan petrol fiyatları ve Çin'de ay takvimine göre yeni yıl tatilinin ardından ABD'ye ihracatın tekrar artış göstermesinin bir yansıması olarak, muhtemelen yurtdışından daha fazla mal almış durumda. Aynı zamanda, ABD'nin ihracatı, küresel büyümenin yavaşlaması ile birlikte, Caterpillar Inc. ve United Technologies Corp. gibi büyük ABD şirketlerinin satışlarının olumsuz etkilenmesi sonucu, hızını koruyamamış olabilir. Bu durum, dış ticaretin ABD'nin büyümesine yeterli desteği sağlayamadığını işaret edebilir.

Lexington, Massachusetts'te IHS Global Insight finansal ekonomi direktörü Paul Edelstein, "Petrol ithalat faturasında güçlü bir artış bekliyoruz" dedi ve "Dış ticaretin bu yıl büyüme üzerinde yük oluşturmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret Bakanlığı'nın geçen ay açıkladığı verilere göre, yabancı malların alımı, Şubat ayında yüzde 2.7 ile Şubat 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü göstermişti. Çin'den yapılan ithalatta, bu ülkede 1 hafta süren yeni yıl tatilinin Şubat ayının başlarına sarkmasının etkisi ile hızlı bir gerileme gerçekleşmişti. Edelstein, bu gerilemenin Mart ayında muhtemelen tersine döneceğini ve dış ticaret açığındaki artışa katkıda bulunabileceğini sözlerine ekledi.

Petrolün daha pahalı hale gelmesi de dış ticaret açığıdaki artışı destekleyebilir. Dışarıdan alınan petrolün fiyatı, Çalışma Bakanlığı verilerine göre, Mart ayında yüzde 3.5 arttı.