Advertisement

Wedbush Securities Inc., Facebook Inc. hisseleri için "al" tavsiyesinde bulundu ve fiyat hedefini 44 dolar olarak belirledi. Bu, Facebook'un 28 dolar ile 35 dolar arasında fiyatla ilk halka arz satış planı öncesi aldığı ilk "al" tavsiyesini oluşturuyor.

Los Angelas'ta Wedbush analistlerinden Michale Pachter, dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook'un, reklam verenlerden daha fazla harcama çekebilmesine ve gelir ve kazançlarını artırmasına yardımcı olacaj geniş ve büyüyen kullanıcı tabanından yararlanması gerektiğini söyledi. Pachter, mobil reklamcılığın, reklamlarda özellikle önemli bir rol oynayabileceğini sözlerine ekledi.

Pachter, "Daha fazla kullanıcı daha fazla kullanımı getirmeli ve bu da nihayetinde artan reklam geliri payını sağlamalı" dedi ve "Facebook, kullanıcıların artmaya devam etmesi ve reklam verenlerin online reklamın maliyet-verimlilik durumundan rahatlık duymaları ile birlikte, online reklam harcamaalrında artan bir pay alırken, artan oranda offline reklam harcaması da çekecek" değerlendirmesinde bulundu.

Pachter, Facebook hisselerini, "al" tavsiyesine eşit olan "outperform" olarak notlandırdı. İlk halka arz öncesi açıklandığı pek görülmeyen tavsiye notu, kendini 96 milyar dolar olarak değerleyen Menlo Park, California merkezli Facebook'un hisselerine ilgi konusunda yatırımcıları ikna etmede yardımcı olabilir. Pachter, şirket CEO'su Mark Zuckerberg'in kullanıcı deneyimi üzerinde odaklanmasından dolayı, kar potansiyelinin içind bulunduğumuz 2010-2020 arasındaki on yıllık dönemin ortasına kadar somutlaşamayabileceğini kaydetti.