Advertisement

Avrupa Birliği'nin (AB) Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, AB'nin bütçe kısıntıları nedeniyle büyümede güçlük çeken Avrupa ülkeleri için bütçe açığı kurallarında esneklik gösterebileceğini işaret etti.

İspanya ve Hollanda gibi ülkelerin resesyona girmesi ile birlikte, Fransa ve Yunanistan'da bugün yapılmakta olan seçimler, borç krizini kontrol altına almak için Almanya öncülüğünde uygulamaya koyulan bütçe kısıntılarının kesintiye uğrayabileceği endişelerini güçlendirebilir. Kamuoyu yoklamalarına göre Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin önünde giden Sosyalist aday Francois Hollande, Bölge'nin mali paktının büyüme üzerinde daha fazla odaklanması gerektiğini savunuyor. Yunanistan'da da kamuoyu yoklamaları, kemer sıkma tedbirlerini sona erdirecek kurtarma karşıtı grupların önde gittiğini işaret ediyor.

Brüksel'de Institute for European Studies'in sponsorluğunda düzenlenen bir etkinlikte konuşan Rehn, "Pakt yorumlama içim önemli ölöüde boşluk içeriyor" dedi ve "Pakt, üye ülkeler arasında, kendi mali alanları ve makroekonomik koşullarına göre farklılaşmayı içeriyor.

Avrupa'nın en yüksek işsizlik oranına sahip İspanya ve Hollanda, bölge çapındaki ekonomik yavaşlama ile birlikte, Pakt dahilindeki açık taahhütlerini karşılamakta zorluk çeken ülkeler arasında yer alıyor. Geçen hafta açıklanan verilerin gösterdiği üzere, Euro Bölgesi'nde imalat sanayi Nisan ayında neredeyse üç yılın en büyük daralmasını gösterirken, işsizlik oranı euroya geçişten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.