Advertisement

EPFR Global'e göre, gelişen piyasa hisse senedi fonlarına son dört haftada ilk kez net giriş oldu. ABD'de imalat sanayinin geçen ay genişlediğini gösteren verinin ardından, 2 Mayıs ile biten haftada fonlara 143 milyon dolarlık bir giriş oldu.

Cambridge, Massachusetts merkezli data sağlayıcısı EPFR'ye göre, gelişen piyasa hisse senedi fonalrına 2012 yılında 23.83 milyar dolarlık giriş oldu. Geçen yılın aynı döneminde ise 12.34 milyar dolarlık net çıkış gerçekleşmişti.

Tempe, Arizona merkezli Institute for Supply Managemen'ın (ISM) 1 Mayıs'ta açıkladığı veriye göre, ABD'de imalat sanayi Nisan ayında yaklaşık bir yılın en hızlı genişlemesini gösterdi. ISM imalat sanayi endeksi geçen ay 54.8 seviyesine yükselerek, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tümünün tahminlerinden daha iyi bir performans gösterdi. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişlemeyi işaret ediyor.

EPFR'den yapılan açıklamada, "ABD ekonomisine güven, EPFR Global tarafından izlenen gelişen piyasa hisse senetleri fonlarından, üç haftadır süren çıkışın sona ermesine yardımcı oldu" denildi.

Küresel Gelişen Piyasa Hisse Senedi fonları ya da GEM fonlarına, EPFR verilerine göre, 2 Mayıs haftası 371 milyon dolarlık giriş oldu. EPFR araştırma direktörü Cameron Brandt'ın e-posta yoluyla yaptığı açıklamaya göre, Çin ile ilgili hisse senedi fonlarından ise 66 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti. Böylelikle bu fonlardan son beş haftanın dördünde çıkış görüldü.

Latin Amerika ile ilgili fonlardan 50 milyon dolar ile ikinci çeyrekte ilk kez haftalık giriş olurken, Rusya hisse senedi fonlarından 18 milyon dolarlık çıkış gerçekleştirdi. Böylelikle bu fonlardan Aralık ayından bu yana ilk kez iki hafta ard arda çıkış gerçekleştirdi.