Advertisement

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda sandıktan Sosyalist aday François Hollande çıktı. Oyların yüzde 51.7'sini alan Hollande, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Seçim sonucu, önceki haftalarda anketlerde görülen sonuçları yansıttı. Fransa'nın cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin oyları yüzde 48.3'te kaldı. Sarkozy'nin mağlubiyeti, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy arasındaki Merkozy ortaklığını da bozmuş oldu.

Sarkozy'nin ikinci turda kaybetmesi bazı Fransızlar tarafından Bastille Meydanı'nda kutlandı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından binlerce Parisli tarihi meydanı doldurdu. Sarkozy aleyhinde, yeni Cumhurbaşkanı Francois Hollande lehinde sloganlar atan seçmenlerin coşkulu gösterileri, renkli görüntülere sahne oldu.

Sarkozy, Paris'teki parti genel merkezinde yaptığı konuşmada, yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı ve Fransız vatandaşı olarak Hollande'a yeni görevinde başarılar diledi.

Hollande'ın artık bu ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Sarkozy, ''Bu, demokratik ve Cumhuriyet'e yakışan bir seçim oldu. Herkes yeni cumhurbaşkanına saygı duymalı'' dedi.

''Seçim yenilgisiyle ilgili bütün sorumluluğu kabul ettiğini'' bildiren Sarkozy, ''Hollande'ı, biraz önce bizzat arayıp tebrik ettim'' diye konuştu.

"Fransızlar değişimden yana tercih yaptı"

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Tulle kasabasında seçmenlerine hitap eden Hollande, mali krize karşı sert tasarruf paketlerine yönelik tepkisini bir kez daha dile getirdi ve ''Avrupalılar Fransa'yı yakından izliyor, kemer sıkma politikaları bizim kaçınılmaz yazgımız değil'' diye konuştu.

Avrupa ülkelerinin seçim sonuçlarından endişe duymak yerine rahatlamaları gerektiğini ifade eden Hollande, ''Fransızlar değişimden yana tercih yaptı. İnsanlara yeniden umut vermekten gurur duyuyorum. Biz başaracağız'' dedi.

Hollande, seçim kampanyası sırasında, Euro Bölgesi ülkelerinin bütçe disiplinini güçlendirmeleri için hazırlanan hükümetlerarası sözleşmeyi tekrar tartışmaya açma taahhüdünde bulunmuş, bu öneri başta Almanya olmak üzere birçok AB ülkesinin sert tepkisine yol açmıştı.

Sosyalistler, Francois Mitterrand döneminden bu yana üç dönemdir Elysee Sarayı seçimini kazanamıyordu.

57 yaşındaki Hollande, siyasi kariyerine Mitterrand'ın danışmanı olarak başlamıştı.

Hollande'ı bekleyen sorunlar

Öte yandan Sosyalist Parti'nin, Francois Mitterrand'dan bu yana, 17 yıl aradan sonra ilk defa Elysee Sarayı'na temsilci gönderme başarısını gösterdi. Ülkenin 5. Cumhuriyet dönemindeki 7. Cumhurbaşkanı seçilen Hollande'ı, ''giderek artan işsizlik, büyüme hızının giderek düşmesi ve bütçe açıkları'' gibi önemli sorunlar bekliyor.

Dünyanın 5. büyük, Avrupa'nın ise 2. büyük ekonomisine sahip Fransa'nın bütçe açıkları son dönemde ciddi oranda artmıştı. 57 yaşındaki Hollande, 11 yıldır Sosyalist Parti'nin genel sekreterlik görevini yapıyordu. Hollande, daha önceki açıklamalarında Elysee Sarayı'na seçilmesi halinde ilk olarak Fransa'nın tarihi ortağı Almanya'yı ziyaret edeceğini ve Angele Merkel ile AB içindeki reformları görüşeceğini söylemişti. Hollande, daha önce AB içinde bütçe disiplininin güçlendirilmesini öngören hükümetlerararası sözleşmeyi tekrar tartışmaya açacağı sözünü vermişti.

ABD'de düzenlenecek NATO ve G-8 zirveleri, Hollande'ı dış politika arenasında bekleyen en önemli iki sınav olarak gösteriliyor. Hollande'ı bekleyen diğer önemli bir konu da 10-17 Haziran'da iki turlu düzenlenecek genel seçimler...

Yarı başkanlık sisteminin geçerli olduğu Fransa'da, sosyalistler, genel seçimleri de ilk sırada bitirip, Meclis'te söz sahibi olmak istiyor. Geçen yıl yapılan senato yenileme seçimlerinde, sosyalistler, burada sandalye üstünlüğüne sahip olmuştu.

Türkiye ile ilişkiler

Hollande, hazirandaki genel seçimlerin ardından ilk kez Fransa Cumhurbaşkanı olarak bir AB zirvesinde ülkesini temsil edecek. Hollande, seçim kampanyası boyunca, Fransız askerlerinin Afganistan'dan hemen çekileceği sözünü vermiş, eşcinsellerin resmi evliliğine sıcak baktığını, sağcı iktidara oranla sert göç politikalarını yumuşatacağını ve Sarkozy'nin aksine düşürülen devlet memuru sayısını artıracağını taahhüt etmişti.

Fransa Parlamentosu'nda kabul edilen, Anayasa Konseyi'nde ise reddedilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasaya destek veren Hollande, daha önceki söylemlerinin aksine sön dönemde müzakerelerini gereğinden fazla uzadığını gerekçe göstererek Türkiye'nin AB üyeliğine artık sıcak bakmadığı mesajlarını vermişti.