Advertisement

Fransa ve Yunanistan'daki seçim sonuçlarının Avrupa'nın borç krizi karşısındaki tek çözüm planı olan kemer sıkma programlarını tehdit etmesiyle, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in euro birliğini kurtarmak için perspektifini borç azaltmaktan daha geniş bir çerçeveye yaymasına yönelik baskılar artıyor.

Yunanistan'daki seçim sonuçları, ülkenin en büyük iki partisinin, memorandum yanlısı bir koalisyon hükümeti kurmakta yetersiz kaldığını gösterdi. Fransa'da da Sosyalist lider François Hollande, Merkel'in mali sıkılaştırma konusundaki ortağı Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi geride bıraktı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının 90 dakika sonrasında Tulle kasabasında konuşan Hollande, "Avrupa bizi izliyor" ifadelerini öne çıkararak, "Avrupa'daki inşaata büyüme özelliği eklemek artık benim görevim. Ortaklarımıza da en kısa zamanda bunu söyleyeceğim" dedi.

2009'da Yunanistan'da başlayan krizle mücadelede birlikte liderlik rolünü üstlenmeleriyle "Merkozy" ortaklığını kuran Almanya ve Fransa'nın, Merkel ve Hollande arasındaki uçurumları aşmak için çok fazla vakti yok.

Londra'daki Berenberg Bank'ın başekonomisti Holger Schmieding, Avrupa'da bir şeyler yapabilmenin Almanya ve Fransa'nın anlaşmasından geçtiğine dikkat çekti.

Seçimlerin ardından euro, Asya seanslarında dolar karşısında 1.3026 seviyesinden 3 haftanın en düşüğüne geriledi.

Asya piyasasının ilk olumsuz tepkilerinden endişelendiğini belirten Cumberland Advisors'ın yatırım genel müdürü David Kotok, siyasi çalkantıların, belirsizlik primlerini artırdığının vurguladı.

Yüksek vergi, bütçe açığı azaltmalarının ertelenmesi ve harcamaların artırılması gibi hamleleri içeren Hollande'ın tasarısı Merkel'in karşı çıktığı politikaları öngörüyor. Hollande, Avrupa Merkez Bankası'nı da daha fazla rol üstlenmeye çağırmış ve Merkel'in politikalarını hedef almıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Mayıs 2012 Pazartesi, 09:13 Misafir çok şükür bir ırkçı daha sahneden silindi,bakalım holand ne yapacak.