Advertisement

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı'na François Hollande'ın seçilmesinin ardından euro, dolar karşısında gerilerken alternatif yatırım araçları olan altın ve gümüş de değer kaybediyor. Platin ise yaklaşık dört ayın en düşük seviyesine geriledi. 

Spot altının onsu Singapur'da yerel saatle 11.04'te 1,638.43 dolardan işlem görmeden önce yüzde 0.5 kadar düşüşle 1,634.38 dolardan alıcı buldu. Spot platinin onsu ise yüzde 0.9 kayıpla 20 ocak tarihinden beri en düşük seviye olan 1,512 dolar oldu.

Fransızlar kemer sıkma politikasını azaltmayı vaad eden sosyalist Holland'ı işbaşına getirirken Yunanistan'da da kazanan taraf memorandum karşıtları oldu. Bu sonucun Avrupa'nın borç eritme politikasına dair yarattığı endişe ile Asya hisse senetleri bozguna uğrarken euro ise dolar karşısında üç ayın düşüğüne geriledi.

Everbright Futures Co analisti Sun Yonggang konuyla ilgili "Piyasa beklentisi Avrupa'nın borç krizinin daha da kötüleşeceği endişesi ile zedelendi. Bir kere daha yatırımcının güvence olarak dolara başvurduğunu görüyoruz ki bu da tüm emtiaya ağırlık yapıyor." açıklamasında bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Mayıs 2012 Salı, 08:52 Misafir altını spiküle ediyorlar düşürüyorlar.toplayıp yüksek fiyattan küçük yatırımcıya satıyorlar.bu işlemlerin yapılabilmesi için geçerli teknik verilere ihtiyaçları var.bu teknik verilerin oluşa bilmesi için balon haberler yayınlıyorlar.o yüzden bir önceki haberde güvenli liman olan altin ayni haberle liman olmaktan çikiyor.gereki̇rse hava sicakliğini bi̇le bahane eder bunlar.
07 Mayıs 2012 Pazartesi, 14:58 Misafir altın artık küresel aktörlerin spekülasyon aracı oldu.
07 Mayıs 2012 Pazartesi, 08:33 Misafir bu altın avrupadaki endişeler yüzünden güvenli liman değilmiydi,şimdi niye aynı endişeler yüzünden düşer onu anlamakta zorlanıyorum,altın bir yatırım değil zarar aracı oldu.