Advertisement

ABD'den gelen can sıkıcı istihdam rakamları ve Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist François Hollande'ın kazanmasının ardından Avrupa'daki borç krizinin kötüleyebileceği endişelerinin etkisiyle Asya Borsaları 6 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Satış bakımından dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Samsung Electronics Co. yüzde 2.4 geriledi. Sony Corp., zayıf euronun, Avrupa'daki satışlarda elde edilen kazançları ülkeye geri döndüreceğine ilişkin endişelerle yüzde 4 değer kaybetti ve Japon ihractaçıları arasındaki düşüşe öncülük etti. Dünyanın en büyük maden şirketi ve Avustralya'nın en büyük petrol şirketi BHP Billiton Ltd., ham petrol ve bakır vadelilerinin değer kaybetmesinin ardından yüzde 3.4 düştü.

Avrupa'daki durumun zor olduğunu belirten Baring Asset Management Asia Ltd.'ın Asya'dan sorumlu varlık stratejisti Khiem Do, çok az sayıda ülkenin kemer sıkmaya dayanabileceğini, AB devam edecekse, bazı şeylerin değişmesinin gerekeceğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.4 kayıpla 121.06 puana gerileyerek 10 Kasım'dan bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 19 hisse değer kaybetti.

Endeks geçtiğimiz hafta Avustralya Merkez Bankası'nın büyüme beklentisini düşürmesi ve ABD'de hizmet sektörünün beklentinin altında büyümesiyle artan endişelerin etkisiyle yüzde 0.2 düştü.

Japon piyasalarının 4 günlük tatilin ardından yeniden işleme başlamasının ardından Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.7; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.8 ve Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi de yüzde 1.8 geriledi.