Advertisement

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan François Hollande'ın, 10 Mayıs'ta, 5'nci cumhuriyetin 7'nci Cumhurbaşkanı olarak resmen ilan edilmesi bekleniyor.

Hollande'ın, eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Elysee Sarayı'ndaki devir teslim töreninin 15 Mayıs'a kadar gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Hollande, devir teslimin törenin ardından bir başbakan atayacak ve yeni bakanlar kurulu işbaşı yapacak.

Yeni cumhurbaşkanı, geleneksel olarak tarihi ve geleneksel müttefik Almanya'ya ilk resmi ziyaretinde bulunarak, Başbakan Angele Merkel ile görüşecek.

Hollande'ın ilk dış sınavı, ABD'deki 18-19 Mayıs'ta Camp David'de düzenlenecek G-8 zirvesinde gerçekleşecek.

G-8'in ardından Hollande, 20-21 Mayıs'ta ABD'nin Şikago kentindeki NATO zirvesine katılacak. Bu zirvede Hollande ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın biraraya gelmesi bekleniyor.

Bu zirvede yapılacak olası bir ikili görüşme, Fransa ve Türkiye arasında son dönemde gerginleşen ilişkilerin geleceğini tayin etmesi açısından da önem taşıyor.

Bu dış ziyaretlerin ardından Fransa tekrar seçim atmosferine girecek ve 21 Mayıs'ta genel seçimlerin kampanyası resmen start alacak.

Genel seçimlerin ilik turu 10 Haziran, ikinci turu 17 Haziran'da düzenlenecek.

Genel seçimlerin ardından Hollande 18-19 Haziran'da Meksika'daki G-20 zirvesine katılacak.

Hollande, Cumhurbaşkanı olarak ilk defa 28-29 Haziran'da ülkesini AB zirvesinde temsil edecek.