Advertisement

Avrupa hisse senetleti, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini Francois Hollande'ın kazanması ve Yunanistan'da seçmenlerin iktidardaki koalisyon partilerinden uzaklaşmasının kemer sıkma tedbirlerine yönelik iştahın kaybolacağı endişelerini güçlendirmesi sonucu değer kaybetti. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri de aşağı yönde hareket etti.

Fransa'nın en büyük bankaları  BNP Paribas SA ve Societe Generale SA yüzde 2.5'in üzerinde değer kayıpları yaşadı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.7 düşerek Londra saati ile 08:06'da 251.19 puana indi ve 23 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Endeks geçen hafta, ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenin çok altında bir artış göstermesinin de etkisi ile yüzde 2.4 düştü. İngiltere piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.

Kopenhag'da BankInvest Asset Management A/S şef stratejistlerinden Frank Velling, "Hisse senedi piyasası, euronun da değer kaybetmesi ile birlikte, Pazartesi sabahı seçim sonuçlarına engatif tepki veriyor" dedi ve "Yunanistan'daki siyasi durum, ekonomik yardımın alınabilmesi için yeni bütçe planının Haziran ayına kadar geçmesi gerektiğinden, hızlı bir şekilde istikrar bulmalı" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 2.4 düşerken, haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.9 geriledi. Euro dolar karşısında son üç ayın en düşük seviyesine indi.

Yunanistan'da siyasi liderler, seçmenlerin kurtarma paketi karşıtı partilere yönelmeleri ile birlikte koalisyon hükümeti kurmak için gereken desteği bulmakta zorlanıyorlar. Bu durum, ülkenin eurodaki geleceğini garanti etmek için gereken tedbirleri uygulayabilme gücünün sorgulanmasına neden oluyor.