Advertisement

Milyarder yatırımcı Warren Buffett'ın, Amerikan bankalarının iyi durumda olduğunu söylemesinin ardından ve yatırımcıların Yunanistan ve Fransa'daki seçim sonuçlarını değerlendirmeye başlamasıyla Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki bankalar ralli yaptı ve endeks 3 gündür devam eden düşüşünü sonlandırdı.

Buffett'ın, Amerikan bankalarının yeterince likiditeye sahip olduğu ve Avrupa'daki rakiplerinden daha iyi durumda olduğuna yönelik sözlerinin etkisiyle bankalar, S&P 500 Endeksi'nde en çok kazanan sektör oldu.

Walt Disney Co., şirketin son filmi Marvel's The Avengers'ın vizyona girdiği haftasonunda 200.3 milyon dolar kazanmasının etkisiyle yüzde 2.1 primlendi. American International Group Inc., ABD Hazinesi'nin 5 milyar dolarlık hisse satışı gerçekleştirmesinin ardından yüzde 3 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1'in altında kazançla 1,369.58 puana çıktı. Endeks son 3 işlem gününde yüzde 2.6 düşmüştü. Endeks dün daha erken saatlerde yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.2 kayıpla 13,008.53 puana geriledi. Amerikan Borsaalarında dün işlem hacmi 6.3 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 5.1 altında gerçekleşti.

Amerikan bankalarının oldukça iyi durumda olduğunu belirten ING Investment Management'ın varlık yöneticilerinden Paul Zemsky, buna ek olarak Avrupalı hükümetlerin saçma bir şey yapmayacağı algısı olduğunu, mali politikada çok fazla değişiklik yapılmayacağını ve karamsarlıktan sıyrılmanın iyi olduğunu söyledi.

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini sosyalist François Hollande'ın kazanması ve Yunanistan'da seçmenlerin memorandum karşıtlarını desteklemesinin sonucunda hisseler kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi.