Advertisement

Finansal piyasaların ve AB politika yapıcıları, Fransa ve Yunanistan'daki seçim sonuçlarının ardından Euro Bölgesi genelinde daha da öne çıkan kemer sıkma karşıtı tepkilerle mücadele ederken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Atina'ya uluslararası kurtarma planı kapsamında uygulaması gereken reform planları ve bütçe hedeflerini sürdürmesi uyarısında bulundu.

Yunanistan'daki seçim sonuçlarının karışık olduğunu söyleyen Merkel, ülkenin, kararlaştırılan programları uygulaması için seçim sonuçlarının çok büyük önem taşıdığını belirtti.

Pazar günü Yunanistan'da yapılan seçimlerde ülkenin iki ana partisinin destek bulamaması, ülkeyi siyasi bir çalkantıya sürükleyerek, kurtarma programının şartlarının uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin şüphelere neden oldu.

Yatırımcıların Yunanistan'daki seçim sonuçlarını sindirmeye başlaması ve Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist François Hollande'ın kazanmasının ardından Merkel'in kemer sıkma programlarını zorlaştıracağı algısı euro ve Avrupalı bankalara değer kaybettirdi.

Amerikan bankası Citi'nin ekonomistlerinin Yunanistan'ın eurodan çıkma ihtimalini yüzde 75 olarak göstermesiyle, piyasaların temel endişe kaynağı Yunanistan'daki istikrarsızlık hâline geldi.