Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de istihdamın son 6 ayın en düşük seviyesinde büyümesinin bu kez önceki 2 yılda görülen türde bir yavaşlaması gerekmiyor.

Artan otomobil satışları, iyileşene banka kredileri ve konut sektöründeki istikrar sinyallerine dikkat çeken ABD'nin Pennsylvania eyalerindeki Moody's Analytics'in ekonomistlerinden Marisa Di Natale, bu verilerin, ekonominin bu kez 2010 ve 2011'den daha dirençli olduğuna işaret ettiğini söyledi.

"Şu an baktığımız noktadan ekonomik temellerin daha güçlü olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullanan Di Natale, şirket ve Tüketici Güveni anketlerinin ve istihdam piyasası verilerinin geçtiğimiz yıldan çok daha iyi göründüğünü, konut rakamlarının bile daha olumlu seviyelerde olduğunu belirtti.

Hisse senetleri ve tahvil faizleri, 4 Mayıs'ta ABD'de tarımdışı istihdamın 115 bin bile medyan tahminin altında yükselmesinin ardından değer kaybetmitşi. Ekonomik büyümenin ilk çeyrekte soğuduğunu gösteren verilerin ardından gelen istihdam rakamları da yavaşlamaya işaret etti.

2011'de ekonomi bir çok şok ile karşı karşıya kaldı. Ortadoğu'daki ayaklanmaların etkisiyle petrol fiyatları yükseldi; Japonya'daki tsunami ve deprem, imalattaki arz zincirlerini aksattı, Avrupa'daki borç krizi derinleşti ve ABD'li yasakoyucuları borç tavanını yükseltme konusunda anlaşma sağlamakta sıkıntı çekti.

Son aylarda ekonomik temellerde bir değişiklik görmediğini belirten Valhalla'nın baş ABD ekonomisti Ian Shepherdson, enerji fiyatlarının düşmeye başladığını, Avrupa'daki borç krizinin Amerikan bankalarına sıçramadığını ve geçtiğimiz yılki düşüşün ekonomik nedenlerinin çok daha ciddi ve gözle görülür olduğunu söyledi.