Advertisement

Uluslararası piyasalar, haftasonu Fransa ve Yunanistan seçim sonuçlarının ardından gelen sıkıntıyı biraz atmış görünüyor. Şirket karlarına yönelik iyimserlik ve Almanya'da imalat sanayi verisinin beklenenden iyi çıkması sonrası Asya hisse senetleri, son altı ayın en hızlı düşüşünün ardından toparlanırken, bakır değer kazandı. Avustralya doları, ülke dış ticaret açığının ikiye katlanmasının etkisi ile değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, dünkü yüzde 2.3'lük düşüşün ardından Tokyo saati ile 15:04'te yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. Euro Stoxx 50 Endeksi vadeli kontratı ve Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı fazla bir değişiklik göstermedi. Bakır yüzde 0.8 değer kazandı ve son dört günde ilk yükselişini gerçekleştirdi. Avustralya doları ABD doları karşısında, ülke dış ticaret açığının son 2.5 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 0.1 değer kaybetti.

Japonya'nın en büyük aracı kurumu Mitsubishi Corp., analistlerin tahminlerinden daha iyi kar açıkladı ve video oyunu yazılım üreticisi Capcom Co. yüksek kar tahmininde bulundu. Almanya'da dün açıklanan fabrika siparişleri verisi Mart ayında, Avrupa dışından gelen güçlü talebin borç krizinin getirdiği olumsuzluklara ağır basması sonucu beklenenden daha yüksek çıktı. Bugün açıklanacak olan Almanya sanayi üretimi verisinin, Bloomberg News'un anketine göre, artış göstermesi bekleniyor.

Singapur'da UBS Wealth Management şef yatırım stratejisti Kelvin Tay, "Temel göstergeler halen oldukça güçlü ve sağlam görünüyor" dedi. UBS AG'nin müşteri varlıkları hesabında 1.5 trilyon frank (1.6 trilyon dolar) var. Tay, dünkü hareketin ani bir tepki olduğunu ve sürekli olmadığını sözlerine ekledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen bir hisse karşılığı iki hisse yükseldi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.5 yükselirken, Hindistan'da Sensex Endeksi yüzde 0.2 geriledi