Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da fabrika verilerinin beklentinin üzerinde gelerek, bölgedeki borç krizinin kötüleyeceğine ilişkin endişeleri gevşetmesiyle Asya paralarının bazıları güçlendi.

Almanya dün fabrika siparişlerinin Mart'ta yüzde 2.2 arttığını açıkladı. Bu oran Şubat'ta yüzde 0.6; medyan tahmin ise yüzde 0.5'ti. Fransa ve Yunanistan'daki seçim sonuçlarının, kemer sıkma önlemlerini riske atmasıyla piyasalar Asya genelinde düştü. Tayvan'da da ihracatlar son 3 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Almanya'dan gelen rakamların beklentiyi desteklediğini belirten Westpac Banking Corp.'un Döviz stratejistlerinden Jonathan Cavenagh, Avrupa'dak durum devam ettiği sürece Asya paralarında zayıf trend görüleceğini söyledi. Cavenagh, Tayvan'dan gelen ihracat rakamlarının da moral bozucu olduğunu ve Asya'daki büyüme görünümüne ilişkin endişeleri yeniden yansıttığını ifade etti.

Tayvan doları, ABD doları karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 29.314 düzeyine, Güney Kore wonu da yüzde 0.2 güçlenerek 1,136.38 seviyesine yükseldi. Malezya ringgiti ve Filipin pezosu büyük bir değişiklik göstermedi ve sırasıyla 3.0555 ve 42.335 seviyelerinden işlem gördü.