Advertisement

Çin'in en büyük makina üreticisinin bu yıla ait satış tahminini düşürebileceğini söylemesinin ardından ve iskan bölgelerindeki konut satışlarının azalmasının ekonomik yavaşlamanın kötüleyeceğine ilişkin endişeleri artırmasıyla Çin Borsası son 2 haftanın en sert düşüşüne işaret etti.

Ülkenin en büyük makina üreticisi Sany Heavy Industry Co., zayıf piyasanın satışların azalmasına neden olabileceğini söylemesinin ardından  yüzde 0.8 değer kaybetti. China Vanke Co. ve Poly Real Estate Co., iskan alanlarının satışlarının büyük şehirlerde yüzde 92 düşmesinin ardından emlak endeksindeki düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük baijiu likörü üreticisi Kweichow Moutai Co., bu ayki rallinin, kazanç görünümüne kıyasla gereğinden fazla olduğu spekülasyonuyla yüzde 1.3 düştü.

Ekonomik temellerdeki risklerin göz ardı edilemeyeceğini ve toparlanma yolunun zorlu olabileceğini belirten Şanghay'daki Central China Securities Co.'un stratejistlerinden Li Jun, emlak piyasasının ekonomiyi aşağı çekmeyi sürdüreceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 2,437.76 puana gerileyerek 23 Nisan'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.9 düşüşle 2,693.91 puan oldu. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.1 aşağıda kapandı.

Şanghay endeksi bu yıl para politikasının gevşetilecğei spekülasyonlarından destek bularak yüzde 11 yükseldi. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Mayıs 2012 Salı, 12:38 Misafir zetan hic duzelmedi tepe taklak...