Advertisement

İspanya'nın varlık bakımından en büyük üçüncü bankası Bankia'nın yönetim kurulu başkanı Rodrigo Rato'nun istifası, İspanya'nın, Uluslararası Para Fonu'nun bankalara ilişkin uyarısını dikkate aldığının sinyalini verirken, bankanın bilanço tablosunu genişletme görevi de Rato'nun halefine düşüyor.

Eski IMF Başkanı olan Rato dün Bankia'dan ayrılacağını söyleyerek, yerine Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA'nın eski başkanı ve operasyon müdürü Jose Ignacio Goirigolzarri'yi önerdi.

Ekonominin emlak sektöründeki çöküşle resesyona girmesinin ardından İspanya, Bankia gibi bankalarını kurtarmak için uluslararası yardıma ihtiyaç duyabileceği spekülasyonlarıyla mücadele ediyor. IMF, İspanyol bankalarına ilişkin geçtiğimiz ay yayınladığı raporunda, en fazla emlak varlığına sahip olan Bankia'nın, "ülkenin kırılgan bankalarının en büyüğü" olduğunu ve yönetimini geliştirmesinin, bilançosunu da güçlendirmesinin gerektiğini söyledi.

"Bu iyi bir gelişme olarak görülebilir, çünkü ilerleme kaydedildiği anlamına geliyor" yorumunda bulunan Madrid'deki IESE işletme fakültesinin ekonomi profesörlerinden Javier Diaz-Gimenez, şimdi Bankia için hangi yol seçilirse seçilirse, bankanın başında teknik bir adamın olacağını söyledi.

Diaz-Gimenez, 300 milyar euroluk varlığıyla Bankia'nın, Rajoy'un sektörü kontrol altına almasında kilit nokta olduğunu savundu.