Advertisement

Yunanistan'ın tarihin en büyük borç yapılandırmasına gitmesinin üzerinden yalnızca 2 ay geçmiş olmasına rağmen, ülke yeniden temerrüte düşen ilk gelişmiş ekonomi olma riskiyle karşı karşıya duruyor.

Bu haftasonu yapılan seçimlerin ardından kurulacak hükümetin, yüzde 4.5 faizli 20 milyar yen değerindeki 2016 vadeli tahvillerin ödemesi konusunu karara bağlaması için 30 günü var. Hükümeti 15 Mayıs'ta da 10 yıl önce çıkarılmış 436 milyon euroluk tahvil ödemesi bekliyor.

Bu ödemeler uluslararası yasalara tabi olan ve borç takasına dahil olmamış 7 milyar euroluk tahviller arasında yer alıyor. Ödemelerin tamamını yapması, Yunan vergi mükelleflerini ve borç takasında yer almış yatırımcıları sinirlendirebilir. Ancak ödemenin yerine getirilmemesi de Avrupa'daki borç krizinin kötülediğinin sinyalini verebilir.

Yunan hükümetinin oldukça zorlu bir sınavın beklediğini söyleyen Banco Hipotecario SA'nın yönetim kurulu başkan yardımcısı ve Arjantin'in temerrüte düşmesinin ardından ülkenin merkez bankasının başında olan Mario Blejer, "Eğer öderlerse, yeni hükümet yabancıları kayırmakla eleştirilecek. Eğer ödemezlerse de Arjantin'deki gibi haklarında hukuki süreç başlayabir" dedi.

 

-İlgili haberler:

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1137763-dis-piyasalarda-yunanistan-sikintisi-suruyor

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1137661-imf-ve-avrupa-yunanistani-kontrolde-tutacak