Advertisement

Uluslararası piyasalar, Yunanistan'da parti liderlerinin hükümet kurma konusunda güçlük çekmesinin bölge borç krizine ilişkin endişeleri artırması sonrası satıcılı seyrediyor. Avrupa hisse sentleri düşerken, euro dolar karşısında düşüşünü yedinci güne taşıdı. Petrol ve bakır fiyatları da aşağı yönde hareket etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 06:03'te yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. Royal KPN NV, America Movil SAB2nin daha fazla hisse alımı için teklif getirmesinin ardından hızlı bir yükseliş gösterdi. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.3017 dolara indi ve Eylül 2008'den bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi. Yunanistan'ın 10 yıl vadeli tahvil faizi, Hazine'nin borçlanma kağıdı satışı sonrası 25 baz puan yükseldi. Bakır yüzde 2.2 düşerken, petrol yüzde 1.2 geriledi.

Londra'da Canadian Imperial Bank of Commerce'den Döviz strateji müdürü Jeremy Stretch, "Kollektif olarak, euro konusunda yönün aşağı olduğunu söylemekten başka birşey yok" dedi ve "Fransız-Alman ittifakı istikrarını kaybetti, ancak daha önemlisi Yunanistan'daki durumun yayılma riski var, özellikle bankacılık sistemine" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan'da seçimlerden birinci çıkan Yeni Demokrasi Partisi'nin lideri Antonis Samaras, koalisyon hükümeti kurmayı başaramadığını açıkladı ve hükümet kurma görevi, kurtarma paketi koşullarının yeniden müzakere edilmesini savunan partinin liderine verilecek. Hisse sentleri, Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da sanayi üretiminin beklenenden daha yavaş artmasının ardından düşük seyretti.

İlgili haberler:

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1137709-yunanistan-yine-zor-bir-yol-ayriminda

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1137661-imf-ve-avrupa-yunanistani-kontrolde-tutacak