Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de ekonominin daha da yavaşlayacağı endişelerinin şirket karlarındaki büyümeye ağır basması sonucu satış ağırlıklı seyrediyor.

Çin'de gayrımenkul geliştirme işi yapan Poly (Hong Kong) Investments Ltd., Çin'in büyük şehirlerinde konuta uygun arazi satışlarının düşmesinin ardından yüzde 4 değer kaybetti. Hindistan'ın yazılım hizmetleri ihracatçısı Tata Consultancy Services Ltd., JPMorgan Chase & Co.'nun not indirimi sonrası yüzde 4.6 geriledi. Tayland'ın en büyük mobil telefon şirketi Advanced Info Service Pcl, ilk çeyrek karında sıçrama olmasının ardından yüzde 4.2 prim yaptı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 düşerek, Hong Kong saati ile 15:53'te 1,000.14 puana geriledi. Endekste, yükselen beş hisse karşılığı sekiz hisse değer kaybetti. Endeks dün, Fransa ve Yunanistan'da seçmenlerin "kemer sıkma tedbirleri" yandaşı partilerden uzaklaşmasının Avrupa'daki borç krizinin daha da kötüleşeceği endişelerini artırmasının ardından yüzde 1.1 düştü. Rusya'da 30 hissyi içeren Micex Endeksi yüzde 0.4 geriledi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.1 geri çekildi.

Şanghay'da  Central China Securities Co. stratejistlerinden Li Jun, "Ekonominin temel göstergelerine yönelik riskler gözardı edilemez ve toparlanmaya giden yol engebeli" dedi ve "Emlak piyasası, Çin ekonomisi için önemli bir yük oluşturacak" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi dün, Fransa'da Sosyalist lider Francois Hollande'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması ve Yunanistan'da oyların kurtarma karşıtı partilere yönelmesi ile birlikte, siyasi liderlerin koalisyon hükümeti oluşturmakta zorluk çekmeleri sonucu, 25 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Gelişen piyasa endeksinin değerlemesi bu endeksteki şirketlerin tahmini karlarının 10.4 katı olurken, aynı oran gelişmiş ülke gösterge endeksi MSCI Dünya için 12.2 katı düzeyinde.