Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de enflasyon 3. ayında da hedefin altında gelerek, Başbakan Wen Jiabao'ya, geçtiğimiz çeyrekte 2009'dan bu yana en düşük hızlı büyümesini kaydeden ekonomiye teşvik sağlamak üzere para politikasını gevşetmesi için daha fazla alan yarattı.

Çin'de tüketici fiyatları Nisan'da yüzde 3.6'dan yüzde 3.4'e geriledi. Bloomberg Haber'in anketine katılan 35 ekonomistin medyan tahmini ve hedef enflasyon yüzde 4'tü.

Hız kesen enflasyon, Wen'in emlak ve enflasyon fiyatlarını kontrol altına alma çabalarının dünyanın en büyük ikinci ekonomisini soğutmasının ardından daha fazla mali ya da parasal teşvik sağlanmasına yardımcı olabilir. Hükümet de fiyat kontrollerini gevşetebilir.

Hız kesen enflasyonun önümüzdeki aylarda para politikasının esnetilmesi için daha fazla alan yaratacağını belirten Hong Kong'taki Mizuho Securities Asia Ltd.'ın baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, yetkililerinin kademeli olarak emlak piyasası sıkılaştırmalarını azaltabileceğini ve altyapı projeleri ile sosyal konut inşaatlarını, büyümeyi desteklemek için hızlandırabileceğini söyledi.

Daha önce Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası'nda çalışmış olan shen, para politikasını esnetmenin 2012'nin geri kalanında 3 munzam karşılık indirimini de beraberinde getirebileceğini dile getirdi.